Úvodní strana » Aktivity » Astronomická pozorování

Astronomická pozorování

Dalekohledy Hvězdárny se můžete podívat na skutečnou oblohu.

Během večerních pozorování můžete spatřit povrch Měsíce, planety Sluneční soustavy, výjimečně komety, ve vzdáleném vesmíru pak zajímavé dvojhvězdy, vícehvězdné systémy, otevřené či kulové hvězdokupy, mlhoviny a vzdálené galaxie.

V letních měsících se speciálními dalekohledy díváme na Slunce a pozorujeme sluneční skvrny, erupce, protuberance a další úkazy ve sluneční atmosféře.

 

° V případě zatažené oblohy je pro vás připraven program „Vesmírné cesty“, který nabízí prohlídku Hvězdárny, komentovanou prohlídku Expozic zaměřenou na různá vybraná témata, nebo přednášku v Učebně s ukázkou aktuální oblohy.

° Vstupné je možné uhradit zakoupením e-vstupenky, platbou na místě v hotovosti nebo okamžitou platbou přes QR kód. Pouze zakoupení vstupenky předem zaručuje jistotu volného místa na hvězdárně.

° Možnost zakoupení vstupenky na pozorování je zpřístupněna nejdříve 72 hodin před jeho začátkem, a to z důvodu přesnější předpovědi počasí. Před koupí vstupenky zkontrolujte předpověď  na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (chmi.cz). V případě zatažené oblohy dalekohledem vesmírné objekty neuvidíte...

° Prostory Hvězdárny nejsou bezbariérové, do kopule vedou příkré schody a k dalekohledu se stoupá po žebříku.

 

Speciální pozorovací akce:

Perseidy 2024
Částečné zatmění Měsíce 2023 – již proběhlo

Perseidy 2023 – již proběhlo