Úvodní strana » O nás

O Planetáriu

Planetárium Ostrava je již přes 40 let profesionálem v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd. Je součástí Hornicko - geologické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

Historické milníky:

  • 15. října 1980 - otevření hvězdárny a planetária veřejnosti jako součásti Báňské měřické základny, která byla sdruženým pracovištěm tří organizací: Vysoké školy báňské, Ostravsko-karvinských dolů a Národního výboru města Ostravy.
  • 1994 - hvězdárna a planetárium byly začleněny pod Institut geodézie a důlního měřictví Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské.
  • 2000 - vznikl název „Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy.
  • 2014 - proběhla celková rekonstrukce budovy a nejbližšího okolí. Došlo také ke změně názvu na "Planetárium Ostrava".
  • 2018 - Planetárium Ostrava se oddělilo od Institutu geodézie a důlního měřičství a stalo se samostatným pracovištěm v rámci Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO.

 

Sférické kino

Sférické kino

Sférické kino je vybaveno moderními technologiemi, které vytvářejí „celooblohovou“ projekci. Pomocí nich dokážeme zobrazit hvězdnou oblohu se všemi astronomickými objekty a úkazy, které jsou viditelné i na obloze skutečné. Můžeme cestovat Sluneční soustavou i vzdáleným vesmírem a zblízka sledovat cizí hvězdy, mezihvězdné mlhoviny i celé galaxie.

Hvězdárna

Hvězdárna

Pomocí dalekohledů hvězdárny se můžete podívat na skutečnou oblohu. Během večerních pozorování spatříte povrch Měsíce, planety Sluneční soustavy, výjimečně komety, ve vzdáleném vesmíru pak zajímavé dvojhvězdy, vícehvězdné systémy, mezihvězdné mlhoviny a galaxie. Ve dne se můžeme podívat na Slunce, pozorovat sluneční skvrny, erupce, protuberance a další úkazy ve sluneční atmosféře.

Přednáškový sál

Přednáškový sál

Přednáškový sál je využíván pro přednášky, prezentace, konference, semináře, divadelní a hudební představení, filmové projekce, a mnoho dalších aktivit. Je vybaven širokoúhlou projekční plochou, profesionálním digitálním projektorem a má kvalitní prostorové ozvučení. Jeho kapacita je 89 míst.

Expozice

Expozice

Ve dvou patrech budovy se nachází více než 40 interaktivních exponátů, které přibližují děje ve vesmíru, na Zemi i pod povrchem Země. Zábavnou formou si tak můžete vyzkoušet, jak fungují fyzikální a přírodní zákony.

Galerie Mira

Galerie Mira

Malá galerie přímo v objektu Planetária Ostrava prezentuje výtvarná díla, objekty a fotografie se zaměřením na popularizaci vědy. Byla nazvána podle zajímavé proměnné dvojhvězdy v souhvězdí Velryby.
Konají se zde Tvůrčí dílny pro mateřské školy a také nejrůznější pracovní setkání a akce pro skupiny do 30 osob.