Úvodní strana » O nás

O Planetáriu

Planetárium Ostrava je již přes 40 let profesionálem v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd. Je součástí Hornicko - geologické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

Historické milníky:

  • 15. října 1980 - otevření hvězdárny a planetária veřejnosti jako součásti Báňské měřické základny, která byla sdruženým pracovištěm tří organizací: Vysoké školy báňské, Ostravsko-karvinských dolů a Národního výboru města Ostravy.
  • 1994 - hvězdárna a planetárium byly začleněny pod Institut geodézie a důlního měřictví Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské.
  • 2000 - vznikl název „Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy.
  • 2014 - proběhla celková rekonstrukce budovy a nejbližšího okolí. Došlo také ke změně názvu na "Planetárium Ostrava".
  • 2018 - Planetárium Ostrava se oddělilo od Institutu geodézie a důlního měřičství a stalo se samostatným pracovištěm v rámci Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO.

 

Sférické kino

Sférické kino

Sférické kino je nejvíce navštěvovaným místem v Planetáriu Ostrava. Je vybaveno moderními technologiemi, které vytvářejí tzv. celooblohovou neboli sférickou projekci. Lze zobrazit hvězdnou oblohu se všemi astronomickými objekty a úkazy, které jsou viditelné i na obloze skutečné. Promítají se zde vzdělávací sférické filmy a konají jedinečné hudební koncerty doplněné sférickou projekcí.

Hvězdárna

Hvězdárna

Návštěva Hvězdárny je zážitkem, při kterém se lze přiblížit vzdálenému vesmíru na vlastní oči. Pomocí dalekohledů hvězdárny se můžete podívat na skutečnou oblohu.

Přednáškový sál

Přednáškový sál

Přednáškový sál je využíván pro přednášky, prezentace, konference, semináře, divadelní a hudební představení, filmové projekce a mnoho dalších aktivit.

Expozice

Expozice

Ve dvou patrech budovy se nachází více než 40 interaktivních exponátů, které přibližují děje ve vesmíru, na Zemi i pod povrchem Země. Zábavnou formou si tak můžete vyzkoušet, jak fungují fyzikální a přírodní zákony.

Galerie Mira

Galerie Mira

Galerie prezentuje výtvarná díla, objekty a fotografie a slouží také pro nejrůznější pracovní setkání. Je ideální místem pro catering. Konají se zde také Tvůrčí dílny pro mateřské školy.