Úvodní strana » Aktivity » Astronomická pozorování » Polární záře 10. květen 2024

Polární záře 10. květen 2024

Dne 10. května 2024 jsme měli to štěstí, že jsme společně s návštěvníky hvězdárny mohli pozorovat úžasnou polární záři. Tento přírodní fenomén, běžně spojený s polárními oblastmi, se v našich zeměpisných šířkách objevuje jen velmi zřídka. To, že jsme jej mohli sledovat i v Ostravě, bylo způsobeno neobvykle vysokou sluneční aktivitou.

Polární záře, známá také jako aurora borealis, je výsledkem interakce slunečního větru s magnetickým polem Země. Zvýšená sluneční aktivita, jako jsou sluneční erupce a koronální výrony hmoty, může způsobit, že se tyto nádherné světelné jevy objeví i v místech, kde nejsou běžné.

Pozorování této vzácné události bylo naprosto ohromující. Obloha nad Ostravou se rozzářila nádhernými odstíny zelené, růžové a fialové, které tančily po nočním nebi. Návštěvníci hvězdárny byli fascinováni tímto jedinečným a magickým zážitkem, který nám připomněl, jak mocná a nepředvídatelná příroda může být.

Tento večer zůstane dlouho v paměti všech zúčastněných a bude sloužit jako připomínka krásy a síly vesmíru. Děkujeme všem návštěvníkům a těšíme se na další společné pozorování hvězd a přírodních úkazů.

Náhledy fotografií:

Fotografie ke stažení:

Video ke stažení: